Niedawno, na polu polskiego rynku aukcyjnego odnotowano znaczące wydarzenie. W trakcie Aukcji Sztuki Współczesnej w domu aukcyjnym DESA Unicum, dzieło sztuki osiągnęło niebywałą cenę 923 tysiące złotych. Szacunek kolekcjonerów i rekordowa kwota przypadły arcydziełu Wojciecha Fangora – obrazowi olejnemu „M 58” z roku 1970, który w znaczący sposób wyznacza nową wartość dla prac tego artysty na polskim rynku.

Wojciech Fangor, twórca tej wyjątkowej pracy, cieszył się ogromnym uznaniem w artystycznym świecie Nowego Jorku. Jego obrazy, przesiąknięte teorią Pozytywnej Przestrzeni Iluzyjnej, skądinąd zaskakiwały swoją innowacyjnością i głębią. Obraz „M 58”, będący symbolem apogeum kariery Fangora w Stanach Zjednoczonych, został stworzony w jego studiu w Madison. Nazwa płótna odzwierciedla praktykę artysty nadawania tytułów swoim dziełom na podstawie inicjałów miejsc, gdzie powstawały.

Długi czas „M 58” znajdowało się w prywatnej kolekcji Richarda Artschwagera, renomowanego przedstawiciela pop-artu, minimal-artu oraz konceptualizmu. Między nim a Fangorem narodziła się bliska relacja, przekształcająca się w artystyczną wymianę, która była równocześnie częścią bogatego życia towarzyskiego ówczesnego Nowego Jorku.

Jest to istotne wydarzenie dla rynku sztuki współczesnej, który doświadcza stałego wzrostu. Eksperci jednomyślnie podkreślają, że nic nie zapowiada, by tendencja wzrostowa miała zahamować w przyszłości, a to skutecznie przyciąga inwestorów szukających alternatywnych sposobów na ulokowanie środków finansowych. Aukcje sztuki współczesnej nieustannie wywołują emocje zarówno wśród kolekcjonerów międzynarodowych, jak i tych w Polsce, głównie dzięki spektakularnym wynikom sprzedaży oraz biciu kolejnych rekordów.

Źródło: https://www.forbes.pl/life/sztuka/rekord-na-aukcji-w-desie-unicum-obraz-fangora-kupiony-za-923-tys-zl/rqjh2vj

Kliknij by ocenić post
[Łącznie: 0 Średnia: 0]